Aktivna mobilnost za zdravije i održivije gradove
9. srpnja 2025. godine u prostoru SEECEL-a u Zagrebu, održano je događanje Zdrava mobilnost u gradovima, koje je okupilo relevantne stručnjake, predstavnike gradskih ureda, akademske zajednice i zdravstvenog sektora, kao i sve zainteresirane za razvoj zdravijih, pristupačnijih i održivijih gradova. Događanje smo zajednički organizirali kao predstavnici EIT Urban Mobility za Hrvatsku, Sloveniju i Bosnu i Hercegovinu u suradnji sa Centrom za istraživanje, razvoj i transfer tehnologije Sveučilišta u Zagrebu (EIT Health representative) i UNIC – European University of Cities in Post-Industrial Transition.
U fokusu rasprave bila je povezanost zdravlja i urbanog kretanja, a stručnjaci su se složili da fizička aktivnost, kvaliteta zraka, buka, sigurnost u prometu i dostupnost infrastrukture – sve to zajedno izravno utječe na tjelesno i mentalno zdravlje stanovnika.
Panel-rasprava otvorila je različite perspektive: od javnog zdravlja i socijalne uključenosti, preko prometne sigurnosti, do infrastrukturnih i strateških aspekata planiranja mobilnosti. Istaknuta je potreba za većom interdisciplinarnosti, uključivanjem građana u oblikovanje politika, kao i važnost pristupačnosti i jednakosti u prometu za sve skupine građana – uključujući osobe s invaliditetom, starije osobe i djecu.
U panel raspravi sudjelovali su:
- Dr. sc. Lora Vidović, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, Grad Zagreb
- Dr. sc. Andro Pavuna, pročelnik Gradskog ureda za mjesnu samoupravu, promet, civilnu zaštitu i sigurnost, Grad Zagreb
- Prof. dr. sc. Selma Šogorić, dr. med., voditeljica projekta Hrvatska mreža zdravih gradova
- Izv. prof. dr. sc. Maja Ahac, Građevinski fakultet, Sveučilište u Zagrebu
- Dr. sc. Matija Sikirić, Fakultet prometnih znanosti, Sveučilište u Zagrebu
Sudionici su se složili da održiva mobilnost nema alternativu. Elektrifikacija prometa je važan korak, no bez promjene navika i prioriteta u prostoru – poput širenja pješačkih zona, razvoja biciklističke infrastrukture i ubrzanja javnog prijevoza – neće doći do stvarnih pomaka. Urbanističke i prometne politike trebaju biti u službi zdravlja, a gradovi trebaju postati prostori koji potiču aktivno kretanje, smanjuju stres i omogućuju bolju kvalitetu života.
Tijekom događanja predstavljeni su i četiri konkretna projekta koji kroz različite pristupe adresiraju upravo ove izazove:
- Dr. sc. Katarina Vranešić, projekt Circlear – Građevinski fakultet, Sveučilište u Zagrebu
- Dr. med. Lorena Bosnar Zelenika, projekt Zeleni recept – Dom zdravlja Zagreb - Centar
- Hana Matanović,Smart Sense
- Krešimir Herceg, Bikademy
Na samom početku okupljenima je predstavljen i aktualni Strategic Innovation Call, koji je otvoren od strane EIT Urban Mobility. Riječ je o natječaju kojim se financiraju inovativni projekti u području urbane mobilnosti, s iznosom do 2 milijuna eura po projektu (do 65 % prihvatljivih troškova).
📅 Prvi rok za prijavu je 23. rujna 2025., a više informacija o pozivu dostupno je ovdje: Strategic Innovation Open Call.